Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił kolejną interpretację indywidulaną przepisów prawa podatkowego zaskarżoną przez Kancelarię w imieniu klienta. Interpretacja indywidualna dotyczyła skutków podatkowych wykorzystania opcji w ramach pracowniczego programu motywacyjnego i była związana z podobną sprawą prowadzoną przez Kancelarię, o której mowa we wpisie z 29 listopada 2024 roku.

Program motywacyjny został uruchomiony w ramach grupy spółek, z których spółka dominująca miała siedzibę poza terytorium Polski na terenie Unii Europejskiej oraz była notowana na tamtejszej giełdzie papierów wartościowych. Jej akcje stanowiły instrument bazowy dla wyceny opcji i przysługujących z nich uprawnień. Istota sporu sprowadzała się do zakwalifikowania opcji do pochodnych instrumentów finansowych oraz właściwego źródła przychodów.

Kancelaria uznała interpretację indywidualną uzyskaną przez klienta Kancelarii za nieprawidłową i wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sąd uznał zarzuty skargi sformułowane przez Kancelarię i uchylił interpretację.

Jest to już druga sprawa, w której Wojewódzki Sąd Administracyjny podzielił koncepcję adw. dra Tomasza Jezierskiego co do przesłanki traktowania opcji jako pochodnego instrumentu finansowego w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Sprawa zapewne znajdzie swój finał przez Naczelnym Sądem Administracyjnym, gdyż w poprzedniej sprawie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wniósł skargę kasacyjną. Zapewne stanie się tak i w tej sprawie.