Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił interpretację indywidulaną przepisów prawa podatkowego zaskarżoną przez Kancelarię. Interpretacja indywidualna dotyczyła skutków podatkowych wykorzystania opcji w ramach pracowniczego programu motywacyjnego.

Program motywacyjny został uruchomiony w ramach grupy spółek, z których spółka dominująca miała siedzibę poza terytorium Polski oraz była notowana na tamtejszej giełdzie papierów wartościowych. Jej akcje stanowiły instrument bazowy dla wyceny opcji i przysługujących z nich uprawnień. Istota sporu sprowadzała się do zakwalifikowania opcji do pochodnych instrumentów finansowych oraz właściwego źródła przychodów.

Kancelaria uznała interpretację indywidualną uzyskaną przez klienta Kancelarii za nieprawidłową i wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Należy zauważyć, że w przypadku zaskarżenia interpretacji indywidualnej sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną. Tym samym należy sformułować rzeczywiście celne zarzuty, aby sąd administracyjny uchylił interpretację.

Tak też się stało w niniejszej sprawie – sąd uznał zarzuty skargi sformułowane przez Kancelarię i uchylił interpretację.

Sprawa jest niezwykle złożona, gdyż dotyczy pochodnych instrumentów finansowych, którym towarzyszy niespójne orzecznictwo sądów administracyjnych i niezrozumienie istoty rzeczy wynikające ze skomplikowanej natury tych instrumentów.

Zresztą tematyka podatkowego wykorzystania instrumentów pochodnych jest przedmiotem artykułu opracowanego przez adwokata Kancelarii – dra Tomasza Jezierskiego.

Wyrok jest nieprawomocny.